Procedura zakładania firmy jest dziś bardzo uproszczona. Obecne przepisy pozwalają dosłownie w ciągu jednego dnia możemy zostać przedsiębiorcą. Największy wysiłek należy włożyć chwilę przed założeniem własnej firmy – w czasie zbierania informacji, które istotnie mogą wpływać na funkcjonowanie naszego biznesu. Warto dobrze przyłożyć się do tego zadania. Przedstawiamy przegląd najważniejszych zagadnień, o których należy pamiętać.
Wszystko, co musisz wiedzieć przez założeniem firmy
Biuro Rachunkowe Tax-Lex Ełk - obsługa płatnika vat

Polska Klasyfikacja Działalności

Decydując się na prowadzenie własnego biznesu, niezależnie od tego w jakim charakterze ma on być wykonywany, znajdziemy dopasowany do niego kod PKD, to skrót oznaczający Polską Klasyfikację Działalności. Pod rejestr podlega każdy przedsiębiorca. Należy najdokładniej dopasować właściwy symbol do charakteru Twojej działalności, ponieważ możliwe, że do danego PKD przypisane są dodatkowe obowiązki, np. obowiązkowy vat, koncesja czy zgoda sanepidu. Możesz zarejestrować dowolną liczbę kodów, ale do rejestracji firmy wymagany jest przynajmniej jeden. Pełną listę kodów znajdziesz na stronie.

Płatnik VAT

Części z nas nie da się uniknąć rejestracji do VAT, a część będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. Pomocny może okazać się istniejący katalog czynności zwolnionych z podatku VAT oraz usług, które bezwzględnie mu podlegają (np. doradztwo). Obowiązują różne stawki podatku.
Status płatnika VAT wiąże się z koniecznością wystawiania faktur VAT, a także składania deklaracji VAT w urzędzie.
Spójrz na to zagadnienie nie tylko pod kątem obowiązku, ale także oczekiwań ze strony naszych przyszłych kontrahentów. Wiele firm liczy bowiem na szansę wrzucenie rozliczeń w koszty prowadzonej przez siebie działalności – a taką możliwość daje im właśnie faktura VAT.

Aktualności na temat VATu szukaj na stronie.

Koncesja i pozwolenia

Czasami bywa tak, że biznes, na który się zdecydowałeś wymaga od Ciebie zdobycia dodatkowych pozwoleń. Będziemy musieli zatroszczyć się o to jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dotyczy to np. sprzedaży alkoholu, prowadzenia kantoru, zakładu fryzjerskiego czy działalności gastronomicznej. Lista branż i usług jest długa dlatego warto zapoznać się z informacjami na stronach CEIDG i Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Kasa fiskalna

W zależności od wybranej branży, oferowanych przez nas usług oraz określonych limitów sprzedaży (przekroczenie 20 000 zł osiąganych obrotów w roku podatkowym), bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał używać w swoim biznesie kasy fiskalnej. Wiąże się to z wymogiem zakupu odpowiedniego sprzętu, a także przestrzeganiem określonych procedur.

Biuro Rachunkowe Tax-Lex Ełk - kasa fiskalna przy założeniu firmy
Biuro Rachunkowe Tax-Lex Ełk - zakładanie firmy

BHP

Jeśli planując swój biznes, wiesz, że będziesz musiał prowadzić go przy wsparciu zatrudnionych pracowników, koniecznie zapoznaj się z wymogami BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Zostając pracodawcą, zobowiązany będziesz do przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy – to obszerna lektura… w dodatku obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy.

ZUS

Aktywna firma to także koszty, które będziesz musiał ponosić. Niestety dotyczy to również sytuacji, gdy w danym miesiącu nie uda Ci się zarobić ani grosza, dzieje się tak w przypadku rozrachunków z ZUSem (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Brak tu wyjątków – każda osoba prowadzącą działalność musi odprowadzać składki.
Jeżeli rejestrujesz swoją działalność gospodarczą po raz pierwszy bądź wznawiasz ją po dłuższej nieobecności na rynku, możesz liczyć na preferencyjne warunki – ale tylko przez pierwsze dwa lata.

Forma opodatkowania

Kolejne źródło, do którego będą wyciekać Twoje pieniądze to Urząd Skarbowy. Warto dokładnie przeanalizować dostępne formy opodatkowania, żeby wybrać odpowiednią dla siebie.
W zależności od charakteru naszego biznesu, będziemy mogli wybrać jedną z trzech opcji:

  1. Od dochodu – podatek płacony od różnicy między uzyskanym przychodem, a kosztami jego uzyskania. W tym przypadku możesz rozliczać się według jednego z dwóch podziałów:
    • na zasadach ogólnych – obowiązują tu dwie stawki: 12% dla dochodu do kwoty 120 000 zł oraz 32% dla wartości powyżej określonej stawki. Jest to standard i najczęściej wybierana forma opodatkowania podatkiem dochodowym. Rozliczenie na zasadach ogólnych daje Ci możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń.
    • podatek liniowy – obowiązuje tu jedna stawka: 19% i nie daje możliwości korzystania z ulg i rozliczeń. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które spodziewają się dochodów wyższych niż na zasadach ogólnych.
  2.  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku podatek płacony jest od przychodu. Dostępny jest tylko dla wybranych działalności. W zależności od obszaru działania, obowiązywać będą inne stawki (mowa o wartościach: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17%, 20%). Ryczałt umożliwia Ci prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów (bez możliwości odliczania kosztów), ale nie będziesz mógł skorzystać z żadnej ulgi ani rozliczeń.
  3.  Karta podatkowa – wartość przychodów i kosztów nie będą miały znaczenia. Podatek ustalany jest indywidualnie przez naczelnika Urzędu Skarbowego jako kwota ryczałtu. Możesz spróbować wynegocjować dla siebie atrakcyjniejszą stawkę. Pamiętaj, że jest też poważny minus tego rozwiązania. Będziesz zmuszony do płatności także w okresie, w którym nie uda Ci się osiągać zysków. Nie przysługują tu też żadne ulgi ani odliczenia.
Biuro Rachunkowe Tax-Lex Ełk - opadatkowanie firmy

Konto firmowe

Przed rozpoczęciem własnej działalności warto też dokładnie przeanalizować oferty banków – zgadza się, posiadanie firmowego konta jest obowiązkowe. Wynika to m.in. z wprowadzonego od 2019 roku split-paymentu, ale też statusu podatnika VAT. Rynek oferuje wiele ofert, najkorzystniejsze dla Ciebie to te najtańsze i najbardziej nowoczesne, z dostępem do cyfrowych usług.

Nazwa firmy

Istotna sprawa to także nazwa firmy. Powinna być dobrze przemyślana – najlepiej, żeby kojarzyła się z profilem Twojej działalności i dawała się łatwo zapamiętać. W tej kwestii nic Cię nie ogranicza. Wyjątek stanowi tu jednoosobowa działalność gospodarcza, jeśli zdecydujesz się na taką formę prawną swojej firmy, zobligowany będziesz w jej nazwie zamieścić swoje imię i nazwisko.

Powyższe informacje mogą okazać się przytłaczające. Jedno jest pewne – do prowadzenia własnego biznesu po prostu trzeba się dobrze przygotować. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą usług naszej Kancelarii. Znajdziecie tam również wsparcie przy zakładaniu firmy.
Zapraszamy.